درود مهمان گرامی! ثبت نام

نسخه سیستم مدیریت محتوا تالار گفتمان به روز رسانی شد ، بدلیل تغییرات زیاد نسخه پوسته نیز تغییر داده شد


امتیاز موضوع:
  • 40 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هارد SSD چیست؟
#1
Brick 
SSDیا به عبارت دیگر Solid State Disk، منبع ذخیره سازي است که از نیمه رساناهاي حالت جامد تشکیل شده است. از این تکنولوژي در ساخت حافظه هاي Flash نیز استفاده می شود به همین دلیل برخی SSD را حافظه Flash می نامند.
SSD ها امتیازات بیشتري نسبت به هارد دیسک ها دارند و تصور اینکه روزي جایگزین هارد دیسک در نوت بوك ها و کامپیوترهاي شخصی شوند بسیار طبیعی است. بخصوص اینکه کاهش قیمت مداوم SSD این تصور را به واقعیت نزدیک تر کرده است.

[تصویر:  00017723388150311943.jpg]

هارد دیسکهاي حالت جامد چیست؟
هارد دیسک جامد SSD یا solid state drive، به هارد دیسکی گفته می شود که در آن هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد. همانطور که میدانیم هارد دیسک هاي معمولی داراي چندین دیسک گردان و هد متحرك هستند . هارد دیسک هاي جامد از نظر ابعاد و شکل ظاهري مشابه هارد دیسک هاي معمولی هستند، فقط قطعات متحرك را ندارند و به جاي آنها از حافظه هاي فلش و حافظه هاي SDRAM در هارد هاي جامد استفاده میشود.

- این هارد ها به دلیل نداشتن قطعه متحرك زمان تاخیر بسیار کمتري نسبت به هارد هاي معمولی دارند.
- از لحاظ مصرف انرژي و تولید حرارت در کامپیوتر ، هارد دیسک هاي جامد به مراتب انرژي کمتري مصرف می کنند و حرارت کمتري نیز تولید می کنند که از این جهت استفاده آنها در کامپیوتر هاي لپ تاپ
بسیار ایده آل و مقرون به صرفه است.
- هاردهاي جامد از نظرقیمت ، در هنگام عرضه اولیه نسبت به هارد هاي معمولی ، قیمت قابل توجهی خواهند داشت.

یکی دیگر از برتری های این حافظه نسبت به هارد دیسک های معمولی مقاومت بیشتر آنها در برابر شرایط نامساعد محیطی و شوک های الکتریکی است. علت آن هم عدم استفاده از قطعات جدا شونده است. چنین مزیتی موجب می شود تا این حافظه برای استفاده در زمینه های صنعتی و نظامی – که ممکن است در آنها شرایط عادی کاری وجود نداشته باشد- بسیار کارا باشد. از دیگر مزیت های هارد دیسک جدید بی صدا بودن آنها در زمان کار است و گرمای تولید شده توسط آنها در مقایسه به حافظه های سنتی بسیار کمتر است.

تاریخچه SSD
SSD ها سابقهاي طولانی دارند، ولی عملا از سال 1995 به معناي امروزي به کار گرفته شدند و از سال 2007 رواج پیدا کردند. استفاده از آنها در ابتدا محدود به صنایع نظامی و هوافضا بود، ولی امروزه در اختیار کاربران معمولی نیز هستند.
بر اساس بازار فروش و برنامه ریزي هاي تولیدکننده ها، میتوان انتظار داشت که SSD ها در آینده رواج بیشتري SSD بر اساس بازار فروش و برنامه ریزي هاي تولیدکننده ها، میتوان انتظار داشت که پیدا کنند.

انواع SSD
SSD ها دو نوع کلی دارند؛ یکی از آنها بر پایه حافظه هاي FLASH تولید میشود و دیگري بر پایه DRAM K نوع اول براي حفظ اطلاعات نیاز به انرژي ندارد، در حالی که دومی اینچنین نیست. SSD های نوع DRAM معمولا با نوعی باتري، خازن یا تغذیه کننده دیگري تولید میشوند تا دچار مشکل نشوند.
آنچه امروزه به عنوان SSD شناخته میشود، عمدتاً SSD های مبتنی بر حافظه های فلش هستند امتیاز SSD هاي مبتنی بر DRAM سرعت بالاترشان است.

تفاوت SSD و HDD
نقطه قوت SSD ، توان مصرفی کم
SSD برای افزایش فضای ذخیره سازی، HDD مشکلات را ندارد. چراکه در HDD برای افزایش حجم، سازنده ها ناگزیرند از صفحات بیشتری استفاده نمایند و وقتی تعداد صفحات زیاد می شود، به دلیل اینکه فضای داخل HDD کاملا ایزوله است و هوای داخل آن نیز محدود است، با چرخش سریع صفحات، گرمای بیشتری نیز تولید می شود که برای استفاده در نوت بوک این مشکل بزرگی است و این همان چیزی است که شرکت های سازنده سعی در بهبود اجرا و سرعت آن دارند.
یکی از برتری های SSD نسبت به HDD، توان مصرفی آن است و نیز از نظر سایز در ظرفیت برابر از HDD کوچک تر است.

نقاط ضعف SSD
در مقابل، SSD نقاط ضعفی هم نسبت به دارد:

1-عدم بازیابی اطلاعات: یکی از نقاط ضعف SSD عدم امکان بازیابی داده ها است. زمانیکه HDD از کار می افتد کارشناسان اغلب قادرند حداقل مقداری از داده ها را بازیابی کنند ( البته این وابسته به علل خرابی و شرایط فیزیکی صفحه ها دارد) که این امکان در SSD ها وجود ندارد.
2-تعداد دفعات نوشتن: نکته بعدی، عمر مفید SSDهاست که از نظرWrite Cycle (تعداد دفعات نوشتن) نسبت به HDDها عمر کمتری دارد.
3-ظرفیت: نهایتا اینکه در حال حاضر SSD از لحاظ ظرفیت توانایی رقابت با HDDرا ندارد اما این محدودیت موقتی است و در آینده رفع خواهد شد.

برتری SSD بر HDD در هنگام بازنویسی فایل
SSD از نظر نرم افزاری کاملا با HDD سازگاری دارد بطوریکه می تواند در هر کاری جایگزین HDD شود. در بخش مدیریت فایل نیز تفاوت هایی جزئی بین HDD و SSD وجود دارد.
در این خصوص می توان به این نکته اشاره کرد که در HDD، هنگام بازنویسی فایل فایل در همان جای قبلی کپی می شود. در این حالت اگر اشتباهی رخ دهد گاهی سبب نابود شدن داده ها می شود اما در SSD ، هنگام بازنویسی فایل فایل در یک موقعیت جدید کپی و سپس فایل های اصلی (قدیمی) حذف می شوند.
بنابراین اگر هنگام بازنویسی فایل ها اشتباهی رخ دهد فایل های اصلی به صورت دست نخورده باقی می مانند که این باعث کاهش احتمال از بین رفتن داده ها می شود.
در حال حاضر ویندوز تفاوتی میان HDD و SSD قائل نمی شود اگرچه گفته شده که سعی در استفاده بهینه از دارد.

[تصویر:  69534547446788595272.jpg]
تفاوت سرعت انجام فرآیند های مختلف تحت دو ویندوز vista و Xp با دو نوع هار SSDوHDD

تصویری از آینده
اینکه آیا SSD جایگزین HDD در تمامی کاربردها خواهد شد یا نه هنوز مشخص نیست. اگرچه در برخی کاربردها SSD به جای HDD به فروش می رسد ( مثل حافظه های قابل حمل USB با ظرفیت 40 و 80 گیگا بایت که در ساختار آنها از SSD استفاده شده است) اما در برخی از ابزارها هنوز HDD به عنوان ذخیره اصلی کاربرد دارد.
قیمت گذاری سازنده های SSD نقش اصلی را در این تغییرات خواهد داشت ، اگرچه مصرف انرژی مقاومت و سرعت انتقال اطلاعات در جایگزینی SSD بی تأثیر نخواهد بود.
اگر کاهش قیمت SSD همچنان ادامه داشته باشد باید منتظر جایگزینی کلی SSD به جای HDD باشیم.
موسسه تحقیقات Gartner برآورد می کند که تا سال 2010 بیش از 32 میلیون نوت بوک، از SSD به عنوان وسیله ذخره سازی (به جای HDD ) استفاده کنند.

از عوامل مهم استفاده از SSD در نوت بوک های نسل آینده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- قابلیت اطمینان: به دلیل اینکه SSD هیچ قسمت متحرکی ندارد پس درصد خرابی آن در اثر ضربه کمتر است. اگر یک نوت بوک به زمین بیفتد احتمال صدمه دیدن HDD بسیار زیاد است زیرا ممکن است که هد با صفحه تماس پیدا کند.

- قیمت: اواخر دهه 1990تکنولوژی SSD برای کاربردهای عملی که نیاز به اطمینان زیادی داشت مورد استفاده قرار می گرفت، زیرا 1 مگابایت حافظه فلش چند صد دلار هزینه داشت اما امروز 1 گیگابایت از حافظه فلش را با کمتر از 10 دلار می توان تهیه کرد.

- مصرف انرژی: SSD، نیروی الکتریکی بسیار پایینی نیاز دارد و گرمای کمتری نسبت به HDD تولید می کند و این دلیل خوبی برای استفاده از آنها در نوت بوک ها است.

- سایز: SSD ها می توانند بسیار کوچکتر از ها ساخته شوند به همین دلیل برای نوت بوک ها بسیار مناسبند.

مقایسه HDD و SSD
برای محاسبه سرعت اطلاعات در یک HDD و SSD باید تاخیر بوجود آمده (که مجموع زمان مورد نیازInteface Transfer، Media Transfer، Mechanical Delay می باشد) را باید محاسبه کنیم.
تاخیرات مکانیکی بوجود آمده برای HDD تقریبا 95 درصد کل زمان انتقال اطلاعات است و این در صورتی است که SSD هیچگونه تاخیر مکانیکی ندارد و این امر باعث افزایش سرعت SSD نسبت به HDD می شود.
محاسبه زمان انتقال داده ها در مورد HDD کار مشکلی است زیرا هد اطلاعات لبه خارجی صفحه را سریع تر از لبه داخلی آن می خواند. اما تمامی قسمت های SSD قابل خواند سریع هستند زیرا هیچ بخشی از آن حرکت جداگانه ندارند.
شاخصه IOPS (نرخ ورودی/ خروجی در هر ثانیه) یکی از معیارهای اندازه گیری سرعت دسترسی به داده ها است. شاخصه IOPS برای SSD در حدود 7000 است که در مقابل شاخصه IOPS مربوط به HDD که به میزان 100 می باشد که نرخ بسیار خوبی است .
مقایسه دو هارد HDD و SSD نشان می دهد که در آن SSD توان مصرفی کمتری را نسبت به HDD دارد.

نقاط ضعف HDD
همانطور که می دانید برای ذخیره یک فایل دبر روی سطح هارد دیسک، فایل به قطعه های کوچکی به نام کلاستر (Cluster) تقسیم می شود. این کلاسترها به ترتیب (Sequentioal) بر روی سکتورهای خالی روی هارد دیسک ذخیره می شوند. نحوه قرارگیری کلاسترها هم به هیچ عنوان نظم خاصی ندارند، یعنی اینطور نیست که کلاسترها بر روی سکتورهای مجاور هم ذخیره شوند. به همین دلیل برای افزایش سرعت دسترسی به فایل ها از نرم افزارهای Defragmenter استفاده می کنند. این نرم افزارها سعی می کنند تا جایی که امکان دارد کلاسترهای مربوط به یک فایل را در سکتورهای مجاور هم قرار دهند. هارد دیسک برای خواند اطلاعات دو کار انجام می دهد که موجب تاخیر در خواند و نوشتن می شود. اول آنکه هد باید بر روی سطح دیسک حرکت کند تا به نقطه مورد نظر برسد که به مدت زمان لازم برای دسترسی به فایل seek گویند.

دوم اینکه صفحه هارد دیسک نیز باید بچرخد تا نقطه مورد نظر زیر هد قرار بگیرد. و این باعث تاخیر در کار می شود. این تاخیر در هنگام چرخش دیسک برای حرکت دادن بخش های مورد نیاز نیز اتفاق می افتد. به دلیل آنکه SSD هیچ بخش حرکتی ندارد در هنگام خواندن ونوشتن داده ها نیز تاخیری ندارد. اگر چه در مجموع این دو تاخیر در هارد دیسک کسری از ثانیه است اما قابل چشم پوشی نیست.

منبع


پاسخ
سپاس شده توسط arash ، guilty ، Niloofar
#2
چه جوری بفهمیم لپ تاپمون این هارد رو داره؟
پاسخ
سپاس شده توسط
#3
(12/12، 11:43)Dark Angel نوشته است:  چه جوری بفهمیم لپ تاپمون این هارد رو داره؟

لپ تاپ های معمولی، معمولا به صورت پیش فرض این هارد رو ندارن(مال شما که نداره!بوتش نیم ساعت طول میکشه!!!Big Grin)ولی اگه هم داشته باشه توی مشخصاتش درج میشه!
شما میتونید هارد SSD رو به لپتاپتون اضافه کنید با یکم پول خرج کردن!!!(لپ تاپ های امروزی).البته این رو هم اضافه کنم به دلیل اینکه این هارد ها یکم که نه(!)، گرون هستن فقط برای ویندوز استفاده میشوند که زمان بوت رو کاهش بدن و برای سایر موارد از همون HDD استفاده میشه.
پاسخ
سپاس شده توسط
#4
دو سوال
اینطور که من متوجه شدم برای سیستم های خانگی HDD مناسبتره و برای نو بوک ها هم هم اکنون توصیه نمیشه(با توجه به تولید گرما و محدودیت نوشتن و..)درسته؟
ضعف دیگه اینه که در قسمت {برتری SSD بر HDD در هنگام بازنویسی فایل} میگه هنگام بازنویسی یه جای جدید کپی میکنه و بعدا قبلی رو حذف میکنه در حالیکه همه میدونن تعداد دفعات نوشتن در اون محدوده.
سوال بعدی اینکه SSD ها همون سی دی رو میخونن یا فقط فلش؟
خداوند متعال به حضرت موسی علیه السلام وحی کرد که:
ای موسی! من شش چیز را در شش جا قرار دادم؛ ولی مردم در جای دیگر دنبال آن می‌گردند! در حالی که هرگز آنها را در آنجا نخواهند یافت:

* راحتی و آسایش مطلق را در بهشت قرار دادم، ولی مردم در دنیا دنبال آن می گردند.
* ع‍زَت و شرف را در عبادت قرار دادم، ولی مردم عزت را در پست و مقام می‌جویند.
* بی‌نیازی را در قناعت قرار دادم، ولی مردم آن را در زیادی مال و ثروت جستجو می‌کنند.
* رسیدن به بزرگی و مقام را در فروتنی قرار دادم، ولی مردم آن را در تکبر و خودبرتربینی می جویند.
* کسب علم را در گرسنگی و تلاش قرار دادم، ولی مردم با شکم سیر دنبال آن می گردند.
* اجابت دعا را در لقمه حلال قرار دادم، ولی مردم در طلسم و جادو به دنبال اجابت دعا می‌گردند.
پاسخ
سپاس شده توسط
#5
همین الان هم برای سیستم های خانگی هم SSDها مناسب هستند ولی یکم قیمت بیشتری دارند.همون طور که قبلا هم گفتم مثلا افرادی که سیستم های high endدارند برای سرعت سیستمشون حداکثر باشه یک عدد هارد SSD برای ویندوز قرار میدهند و بقیه اطلاعاتشون رو روی هارد های معمولی ذخیره میکنن!این جوری سرعت بوت شدن سیستمشون کمتر از 15 ثانیه میشه!در نتیجه اگر سیستم قوی ندارید فعلا نیازی هم به این نوع ندارید!!!
در مورد قسمت وسط!خودمم نمی دونم چی بگم!ولی فکر نکنم این قدر محدود باشه که مشکل ایجاد کنه!
و در مورد سوال آخر!SSD یک نوع حافظه جانبی هست!CD و فلش دیگه کجا بود؟؟؟!!!1
پاسخ
سپاس شده توسط Ahmad.h


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان